„O pomoc może ubiegać się wyłącznie podmiot posiadający numer EP”. Dlatego warunkiem uzyskania wsparcia z LGD jest pozyskanie NUMERU EP (numer ewidencji producenta ARiMR), czyli numeru identyfikacyjnego nadawanego przez Agencję.
Obowiązek posiadania numeru ewidencji producenta dotyczy wszystkich, którzy zakładają możliwość ubiegania się o różnego rodzaju dotacje unijne – zarówno osób fizycznych planujących założenie działalności gospodarczej, jednostek sektora finansów publicznych, stowarzyszeń czy innych osób prawnych. Numer producenta ARiMR nadany jest w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz.U z 2014 r. poz. 1872 z późn. zm.). Numer ten to 9-cyfrowy kod, który jednoznacznie identyfikuje każdego beneficjenta środków unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Aby uzyskać numer EP należy w wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek.
Formalność tą można zrobić na dwa sposoby:
- Osobiście– składając wniosek na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR – w oddziale ARIMR właściwym miejscowo.
- On-line– poprzez platformę e-PUAP używając swojego profilu zaufanego.
Wniosek i Instrukcja wypełniania dostępne są na stronie internetowej ARiMR
– https://www.gov.pl/web/arimr/wniosek-o-wpis-do-ewidencji-producentow2
Ważne informacje:
- Numer producenta ARiMR jest unikalny dla każdego podmiotu.
- Numer ten nie podlega dziedziczeniu – następca prawny musi samodzielnie ubiegać się o jego nadanie
Posiadając numer EP należy dokonać rejestracji w systemie ARiMR na platformie Usług Elektronicznych (PUE). Rejestracja ta umożliwi korzystanie z systemu teleinformatycznego ARiMR, m.in. daje możliwość składania wniosków o dofinansowanie w ramach ogłaszanych naborów.
Jak zarejestrować konto w PUE?
Aby skorzystać ze strony ARiMR, należy posiadać/utworzyć konto zgodnie z Instrukcją logowania do Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Uzyskanie dostępu do aplikacji (założenie konta) odbywa się w formie elektronicznej. System teleinformatyczny ARiMR regulowany jest w oparciu o art. 10 ustawy ARiMR i dostępny jest z poziomu strony internetowej ARiMR. – https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna
Ostatni bardzo ważny krok dla Wnioskodawców:
Wszystkie nabory w nowym okresie programowana 2023-2027 odbywać się będą w systemie teleinformatycznym ARiMR. Dlatego, w celu weryfikacji tożsamości wnioskodawcy, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.
Profil zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu wnioskodawca może potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać wymagane dokumenty. W przypadku braku Profilu zaufanego należy założyć go na stronie www.pz.gov.pl wybierając przycisk “Zarejestruj się”
Instrukcje dla wnioskodawców
- Jak zalogować się do PUE –kliknij, aby wyświetlić
- Jak ustanowić pełnomocnika –kliknij, aby wyświetlić
- Instrukcja obsługi zawierania umowy za pośrednictwem pue arimr –kliknij, aby wyświetlić
- Instrukcja_powiadomienia sms – kliknij, aby wyświetlić
- Instrukcja złożenia prośby o przywrócenie terminu za pośrednictwem pue arimr – kliknij, aby wyświetlić
- Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy poprzez platformę PUE –kliknij, aby wyświetlić
Wytyczne dla wnioskodawców
- Wytyczne podstawowe –kliknij aby wyświetlić
- Wytyczne szczegółowe –kliknij aby wyświetlić
- Wytyczne granty –kliknij aby wyświetlić
- Wytyczne w zakresie niektórych zasad dokonywania wyboru operacji lub grantobiorców przez lokalne grupy działania – kliknij aby wyświetlić