KGW Czechy w Ambasadzie RP w Brukseli
Ponad 700 pierogów, kapusta z grochem, pierniki, makowce i inne ciasta… Wszystkie te pyszności przejechały 1200 km razem z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu zduńskowolskiego, by wspólnie z wicemarszałkiem województwa łódzkiego Zbigniewem Ziembą reprezentować nasz region w stolicy Europy.
W piątek (9 grudnia) w Ambasadzie RP w Brukseli zjawiło się kilkuset przedstawicieli belgijskiej Polonii, by uczestniczyć w spotkaniu wigilijnym. Partnerami wydarzenia byli Województwo Łódzkie i Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
– Dziś promujemy województwo łódzkie w Brukseli, właśnie tutaj, u ambasadora Rzeczpospolitej – mówił wicemarszałek Ziemba. – Promujemy nasz region, ale także polskość. Jest to spotkanie związane ze świętami Bożego Narodzenia i ich szczególnym wymiarem kulturowym, wyjątkowym ze względu na bogactwo naszej tradycji. Chcemy podzielić się z mieszkańcami Brukseli radością, wynikającą ze wspólnego świętowania.
Były świąteczne życzenia, tradycyjne potrawy, wspólna modlitwa i śpiewanie kolęd. Dzieci odwiedził oczywiście Święty Mikołaj.
– Bruksela ma swoją specyfikę, swój urok, który polega na tym, że jest tu bardzo wiele polskich instytucji, a wśród nich przedstawicielstwo Województwa Łódzkiego – mówił ambasador Polski w Brukseli Rafał Siemianowski, gospodarz świątecznego spotkania. – Bardzo się cieszymy, że to właśnie Województwo Łódzkiego zostało partnerem ambasady Polski w Brukseli przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. To bardzo ważne, żebyśmy pokazywali Polskę także poprzez regiony, poprzez nasze dziedzictwo kulturowe, artystyczne, kulinarne. Za nami bardzo dobry rok współpracy.
W Brukseli pokazaliśmy to, co mamy najlepsze, czyli tradycyjne potrawy, o stronę kulinarną wydarzenia zadbały bowiem panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czechach z powiatu zduńskowolskiego. – Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie potraw regionalnych, charakterystycznych dla województwa łódzkiego. Mamy kapustę z grochem, serwujemy też pierogi z grzybami, ze szpinakiem i ciasta – pierniki, makowce – mówiła Urszula Sakiewa, przewodnicząca Koła. – To dla nas wielkie wyróżnienie. Po raz pierwszy jesteśmy poza granicami Polski i możemy zaprezentować nasze sołectwo, gminę i powiat.
Ważnym partnerem wydarzenia było Łódzkie House, czyli biuro, które reprezentuje Województwo Łódzkie w Brukseli.
Wizyta wicemarszałka województwa łódzkiego w stolicy Belgii była także okazją do spotkania z przedstawicielami Instytutu Polskiego w Brukseli, gdzie Zbigniew Ziemba razem z Arturem Michalakiem, dyrektorem Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim WŁ, rozmawiali o współpracy międzynarodowej pomiędzy instytucjami kultury Województwa Łódzkiego i tymi z Brukseli. Kluczowym okresem tej współpracy ma być rok 2025, kiedy to nasz kraj obejmie prezydencję w Radzie UE.
Żródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/polska-wigilia-w-stolicy-europy